Dünya çağında hızlı büyüme, asgari teknolojiler ve büyüyen sanayileşme ile enerjiye sahip ihtiyaç artarken, dünyanın doğal faydaları tüketim hızımız da artıyor. Halkın enerjisini kullandığı seçimler ise hem çevreyi hem de insan ömrünün sonuna kadar önemli bir hal barındırıyor.

Prizde bırakılan telefon şarjı, evlerde kullanılan tasarruf özelliği olmayan lambalar ve elektronik aletler, hatta açıkta bıraktığımız buzdolabı kapısı bile gereksiz tüketime sebep olarak dünyamızın enerji kaçışını bozuyor. Bu da temelde iklim değişikliği olmak üzere olmak üzere küresel ısınma ve sıcaklığın verimsizleşmesi gibi pek çok sorunu beraberinde getiriyor. Bu merkezi sürdürebilir ve elde etmek için enerji kaynaklarının yanında enerji tasarrufu da enerji tüketiminin sağlanmasında ciddi bir rol oynuyor.

Enerji kaynaklarının giderek tükendiği dünyamızda çevre konusunda üzerimize düşen sorumlulukları ne yazık ki yeterince yerine getiremiyoruz. Yaşanabilir bir çevreye sahip olabilmek için mevcut kaynaklarımızı en doğru şekilde kullanmayı öğrenmeliyiz.

Siz de aşağıdaki uygulaması basit önerileri dikkate alarak evinizde-iş yerinizde enerji tasarrufu sağlayabilir ve masraflarınızı azaltırken çevresel sürdürülebilirliğe katkıda bulunabilirsiniz.

1-Kullanmadığınız lambaları mutlaka kapatın.

2-Enerji verimliliği sağlayan elektronik aletler ve aydınlatma sistemleri kullanın.

3-İhtiyacınız dışındaki elektrikli cihazların fişlerini prizden çıkarın.

4-Bina yalıtımınızda enerji verimliliğine yönelik teknolojileri tercih edin. Pencerelerinizde iki ya da üç katlı cam kullanın.

5-Odalarınızı gün ışığından en iyi faydalanabileceğiniz şekilde kullanın.

6-Radyatörleri mobilyaların arkasına saklamayın.

7-Kış aylarında binalarınızın kapılarını açık bırakmayın ve kullanmadığınız odaları düşük ısıda tutun.

8-Sıcak su deponuzu ve borularınızı yalıtım malzemesiyle kaplatın.

9-Güneş enerjisi kullanan sıcak su sistemini tercih edin.

10-Mutfakta kullandığınız buzdolabı, bulaşık makinesi gibi gereçlerin daha verimli çalışabilmeleri için temiz tutmaya özen gösterin.

11-Ofise aldığınız elektronik cihazları enerji verimli cihazlar arasından tercih edin.

12-Geniş alanların aydınlatılması aynı elektrik düğmesine bağlıysa, bu alanları birkaç ayrı düğmeden aydınlanacak şekilde bölümlere ayırın.

 

 

Leave A Comment