Enerji Tasarruflu Ampül Kullanmak

 

Ampuller elektrik tüketimi bakımından klasik (geleneksel) ampuller ve tasarruflu (yeni nesil) ampuller olarak ikiye ayrılır. Tasarruflu ampuller genellikle LED teknolojisinin kullanıldığı ürünlerdir ve klasik ampullere göre hem daha iyi ve uzun ömürlü performans gösterirler hem de daha az elektrik enerjisi tüketirler.

Klasik ampuller genellikle 60 Watt gücündedir. Bir ay boyunca günde 5 saat kullanılan 1 adet klasik ampulün aylık elektrik tüketimi yaklaşık 19,25 TL tutarında ve 9.3 kWh’tir.

Genellikle LED teknolojisine sahip olan elektrik tasarruflu ampuller, klasik ampullere göre daha gelişmiş bir yansıtma teknolojisine sahiptir. Bu sayede daha az enerji harcaması ile daha iyi performans gösterirler. Ayrıca sahip olduğu teknoloji sayesinde LED ampuller 15 yıla kadar kullanım ömrüne sahiptir.

LED ampuller genellikle 12 Watt gücündedir. Bir ay boyunca günde 5 saat kullanılan 1 adet LED ampulün aylık enerji tüketimi yaklaşık 3,85 TL tutarında ve 1.86 kWh’tir.

 

Elektronik Eşyaları Uzun Süre Açık Bırakmamak

 

Elektronik eşyaları sürekli açık bırakmamak enerji tüketiminde ciddi bir tasarruf sağlamanın en iyi yoludur.

Masaüstü bilgisayarlar kapatıldıktan sonra da enerji tüketmeye devam eder; bu yüzden fişten de çekilmelidir.

Çamaşır makinesi ve bulaşık makinesi, çalışmasını tamamladıktan sonra tuşundan kapatılmalıdır. Bulaşık makinesinde kurutma modu seçilmeyerek ve makinenin kapağı açık bırakılarak, bulaşıkların hava ile kurutulması enerji tasarrufu sağlar.

LED, LCD ve plazma olmayan televizyonlar kumandadan değil, fişi de çekilerek kapatılmalıdır.

 

Cep Telefonunu Uzun Süre Şarjda Bırakmamak

 

Bataryası dolmasına rağmen şarjda bırakılan cep telefonları gereksiz elektrik tüketimine devam eder. Şarjda bırakılan cep telefonları bir saatte yaklaşık olarak 0,5 Watt elektrik tüketir. Ayrıca telefonu şarjda bırakmak, telefonun pil ömrünü de kısaltır ve telefona ciddi zararlar verir.

 

Gereksiz Işıkları Kapatmak

 

24 saat boyunca açık tutulan bir klasik ampul bir ayda 30,28 TL tutarında 40.32 kW elektrik yakar. Bir klasik ampulün elektrik tüketimi, ayda 29.57 kW elektrik tüketen bir A+ sınıfı bir buzdolabından yaklaşık %36 daha fazladır. Gereksiz ışıkları kapatmak, enerji tasarrufuna ciddi katkı sağlar. 6 adet klasik ampulün her birinin günde 6 saat açık olduğu bir evin aydınlatma amaçlı aylık elektrik tüketimi yaklaşık 45,42 TL tutarında 60.48 kW’tır. Gereksiz ışıklar kapatılarak aydınlatma araçlarının ayda %40 daha az kullanılması halinde aylık elektrik tüketiminden 18,17 TL tutarında 24,19 kW tasarruf edilmiş olur.

 

Klima Çalıştırırken Isı Yalıtımına Dikkat Etmek

 

Klima çalışıyorken ortam dışından hava girişine izin verecek şekilde pencere veya kapı açılması, ortam ısısının ani değişimine yol açarak klimanın hem daha verimsiz çalışmasına hem de daha fazla enerji tüketmesine neden olur. Özellikle inverter klimalar, ortam sıcaklığını ölçerek buna uygun iklimlendirme yapan araçlardır. Ortamdaki ani ısı artışı veya düşüşü, inverter klimaların daha fazla elektrik harcamasına yol açar.

 

Fırın Kapağını Sık Açmamak

 

Ortalama bir fırın saatte 2500 Watt elektrik tüketir. Fırınların en fazla elektrik tükettiği periyot, ısıtma aşamasıdır. Fırınlar ısınmanın ardından sadece iç ortam sıcaklığını koruyacak derecede ısı üretir. Fırınların kapağını açmak, içindeki sıcak havanın hızlı bir şekilde dışarı tahliye olmasına sebep olarak fırının enerji verimini ve performansını düşürür. Kapak açılıp kapatıldıktan sonra fırın, içeri giren soğuk havayı da ısıtmak için tekrar ısınma moduna geçer. Bu yüzden fırın kullanırken fırın kapağını çok sık açmak, pişirme performansını düşürdüğü gibi enerji tüketimini de artırır.

 

Kullanılmayan Elektronik Cihazların Fişini Çekmek

 

Elektronik aletler, çalışmıyorken de elektrik tüketmeye devam edebilirler. Bu yüzden elektronik eşyaları kullanmıyorken kapatmak veya fişten çekmek gerekir. Bir bulaşık makinesi, çalışmayı durdurduktan sonra da saatte yaklaşık 0,5 Watt elektrik tüketir. Kapatma tuşuna basıldığında ancak bulaşık makinesi fişten çekilmediğinde bu elektrik tüketimi saatte 0,1 Watt’a düşer.

Saatte 2,6 kW elektrik tüketen ütü, 1,45 kW elektrik tüketen elektrikli süpürge, 2,2 kW elektrik tüketen saç kurutma makinesi gibi yüksek enerji tüketimine sahip elektronik eşyaları, çalışmıyorken fişten çekmek iyi bir enerji tasarrufu yöntemidir.

Leave A Comment