İBB’den belediyelere STB Belgesi bulunan STB ile ile ilgili Hatırlatma

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile yaptığımız ortak çalışmalar neticesinde, yetkili fen adamlarının inşaatlardaki görev ve sorumluluklarını çerçevesinde daha önce çıkmış olan kanun ve yönetmelikleri sorumlu kurumlara hatırlatma ihtiyacına gerek olduğu kanısına varılmıştır. Bu sebeple kurumlara çevre şehircilik il müdürlüğü ve ilçe belediyelerine gönderilmek üzere aşağıdaki metin hazırlanmıştır.

Elektrik tesisatçılığının toplum yaşantısında önemli bir meslek kolu olduğu ve bu işlerde yapılan hataların can ve mal kaybına sebep olduğu, dolayısıyla denetim mekanizmalarının devreye girmesinin önemli olduğu vurgulanmıştır. Yetkili fen adamları inşaatlarının başlangıcında belli olup (STB) Serbest Tesisatçı Belgesini yapı denetim ve belediyelere vermek yükümlülüğü vardır. Rekabetin acımasızca yaşandığı sektörde, yetkili fen adamlarının seyyar ve günü birlik çalışanlarla aynı hatlarda iş yapması mümkünatı kalmamıştır. Toplum sağlığı ve ülke ekonomisi açısından, yetkili fen adamlarının yerli elektrik tesisatçılarının haklarının korunması ve kollanmasının önemi her gün daha çok ortaya çıkmaktadır.

Meslektaşlarımızdan elektrik tesisatçılığı yaparken kurallara ve kanunlara uymaları, kurumlar karşısında zor duruma düşmeleri için önem arz etmektedir. Elektrik tesisatçılığı olarak belirlenmiş olan 432101 NACE koduna sahip kişiler de belirlenmiş olup, STB düzenlemek zorunluluğu vardır. Bu belgeyi alan meslektaşlarımızın listesini dağıtım kuruluşlarına her yılın ocak ayı sonuyla vermek odamızın sorumluluğundadır. Odamıza üye olan yetkili fen adamlarının listesi aynı zamanda belediyelere gönderilerek oda kaydı olmayan, vergiye tabi olmayan kişilerin önüne geçmek kantatındayız.

Odamıza yeni kayıt yaptıracak olan meslektaşlarımızın elektrik tesisatçılığı meslek kodunu seçip STB almaları yapacakları işlerde sıkıntı yaşamamaları için gereklidir. Elektrik malzeme satışı ve elektrik ev aletleri tamir ve satıcıları meslek kodunu seçenlerin STB alma zorunluluğu yoktur.

PDF’i indirmek İçin Tıklayınız