Programa Katılan Başkanımız Kayıt Dışı Çalışanlara Sektöre Verdiği Zararları Anlattı

Elko Türk Televizyonu’nda “Son Şans” adlı programı sunan Ali Çağatay’ın konuğu olan Başkanımız Haluk Bozali, özellikle kayıt dışı çalışanların durumuna dikkat çekti ve vatandaşlarının can ve mal güvenliğinin tehlikede olduğunu vurguladı.

Programı İzlemek İçin Tıklayınız
Program Linki: https://youtu.be/guE9ysVavkw

Başkanımız, kayıt dışı, oda ve vergi kaydı olmayan kişilerin yaptığı işlerin denetlenemediğini ve kontrol edilemediğini belirterek, bu durumun elektrik tesisatlarının iç tesisat yönetmeliğine uygun olarak yapılmadığı anlamına geldiğini ve bu nedenle elektrik tesisatlarının ciddi tehlikelere yol açabileceğini söyledi. Ayrıca son günlerde yaşanan yangınların ve can kayıplarının büyük bir kısmının elektrik tesisatlarından kaynaklandığını belirtti. İzmir’deki felaket yangını ve Yalova Hastanesi’nde yaşanan elektrik panosundan çıkan yangın gibi örnekleri vererek, herkesin bu konuda duyarlı olması gerektiğini vurguladı.

İstanbul Elektrik Teknisyenler Odası üyelerinin, yetkili fen adamları tarafından yapılan işlerin denetlendiğini ve yapı denetim elektrik kontrol mühendisleri tarafından onaylandığını belirtti. Ayrıca, yapılan işlere sorumluluk imzası atarak, yapılan tesisatların risklerini üstlendiklerini ifade etti.

Yetkili fen adamlarının yaptığı elektrik tesisatlarında sorun yaşayan vatandaşlara, oda bünyesinde oluşturulan 444 4 968 numaralı çağrı merkezinin yardımcı olacağını, ancak bu hizmetten yararlanmak için tesisatı yapan kişinin oda üyesi olma şartının bulunduğunu belirtti.

Toplumun, bu gibi tehlikeli meslek gruplarına karşı dikkatli olması, iş yaptırmadan önce yetkili fen adamlarını doğrulaması ve kayıt dışı çalışanları desteklememesi gerektiğini vurguladı. Özellikle yapı denetim ve ELK mühendislerinin denetim yapması, yetkisiz ve belgesiz çalışanları işten men etmenin toplum sağlığı ve huzuru için önemli olduğunu söyledi.

Kayıt dışı çalışanları belgelendirmenin, her türlü olumsuzluğu önlemeye yardımcı olacağını ifade etti.