Bülten Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bülten Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şub 14, 2024 - 11:03
Şub 14, 2024 - 11:04
 0  15
Bülten Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bülten Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
1-) Tesis edilmeyen bültenler TYS+EBYS sistemlerine yüklenmemelidir.
2-) TYS+EBYS sistemlerinde mevcut tesise ait olmayan fotoğraflar yüklenmemelidir.
3-) Kofra tabandan 1,60 m yüksekliğinde ve doğalgaz borusundan 1 m uzakta olmalı.
4-) Kofra, dayanağı güçlü bir noktaya monte edilmeli ve devrilme durumu test edilmeli.
5-) Kofranın sabitlendiği yer iletken olmamalı eğer iletkenliği varsa arasına yalıtkan malzeme bırakılmalı.
6-) Kofra yağışlardan etkilenmemesi için korunaklı bir yerde olmalı ya da kofranın üstüne yağışlardan koruyabilecek yalıtkan malzemeyle koruma takılmalıdır.
7-) Ani durumlarda ekiplerin elektriğe müdahale edebilmesi için kofra bina içerisinde ya da evin bahçesinde olmamalı, ulaşılabilir bir noktada olmalıdır.
8-) Kofranın etrafına kilit mekanizmalı kapaklar ile kapatılmamalı, kofra kapağının açılmasına engel olabilecek dolgu malzemeleri olmamalı.
9-) Direkten yeraltı, doğru şube, saplama (A noktası) ve SDK bağlantılarında, bağlantı yapılacak yer ile kofra arasında 1 metre dahi olsa tranşe kazılmalı ve tesis edilecek kablo tranşe içerisinden kofranın bulunduğu noktaya ulaştırılmalıdır. Kablo kesinlikle açıkta olmamalıdır. ( 3×16+25 kablo harici )
10-) Saplama ( A noktası ) bağlantılı bültenler için yetkili elektrikçi önceden board ve ilacını hazırlayıp bağlantı yapacak ekip için uygun ortamı hazırlaması gerekmektedir.
11-) Doğru şube ya da SDK bağlantılarında yetkili elektrikçi tesis edilen kablo başlıklarına papuçları takılı şekilde hazır etmelidir.
12-) Standart tranşe derinliği 80 cm, üst genişlik 60 cm ve alt genişlik 40 cm olmalı. Tranşede kullanılacak malzemeler sırasıyla; ince kum, tuğla, ikaz bandı ve dolgu malzemesi kullanılmalı.
13-) Daimi bültenlerde yerden kofraya gelen kablo sıva altına alınmalı ya da saç tava ile korunmalıdır.
14-) İç tesisatı hazır olmayan binaların daimi bülteni uygun değildir.
15-) Tesis edilecek kablo spiral boru içerisinden geçirilerek kofra bağlantısı yapılmalıdır.
16-) BEDAŞ’ın belirlediği kablo markaları dışındaki kablo markaları TSİ damgalı olsa dahi uygun kullanılmamalı. ( Kabul Gören Markalar= NEXANS, PYRSMIAN, ÖZNUR, VATAN, PAMUKKALE, PEKTAŞ, BORSAN, HASÇELİK, HES, DEMAŞ, ÜNAL)
17-) Tesis edilen kablo yekpare olmalı.
18-) Kesinlikle önceden kullanılan kablo yeni bağlantıda kullanılmamalı.
19-) Tesis edilecek kablo tipi ve bağlantı şekli Onaylı Bağlantı Görüşüyle uyumlu olmalı.
20-) Geçici Kabul Tutanağı; bağlantı hattı için 4 sayfa, dağıtım ve bağlantı hattı için 5 sayfa olacak şekilde sisteme yüklenmelidir.
21-) Geçici Kabul Tutanağının 1. ve 2. sayfalarındaki bilgiler Onaylı Bağlantı Görüşüyle uyumlu olmalı ve tüm geçici kabul sayfalarına kaşe imza atılmalıdır.

YES - Yetkili Elektrik Servisi

YES, İstanbul Elektrik Teknisyenleri Odası'nın desteğiyle tüm İstanbul'da sadece odamıza kayıtlı firmalar tarafından hizmet verecek.

Tepkiniz Ne?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

etoist İstanbul Elektrik Teknisyenleri Odası, Türkiye’nin en etkin meslek odalarından biri olarak üyelerine hizmet vermektedir. Her platformda temsil ettiği üyelerinin hak ve menfaatlerini korumak ve geliştirmek için çalışan odamız, üyelerinden aldığı güçle; sektörün ve üyelerinin gelişmesine katkı sağlamaya devam edecektir.